Všechna čest legendě! Dnes je to 55 let od upálení Jana Palacha
16/01/2024 11:02 Martina Šedá
Společnost Foto: CinemArt Na tento hrdinský čin nikdy nezapomeneme. Dvacetiletý student vysoké školy se obětoval v aktu sebeupálení jako protest proti rezignaci společnosti na vývoj po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968.
Jeho tragický, a především odvážný čin vedl k jeho smrti tři dny poté, přesněji 19. ledna 1969. Lidé si tak dnes budou připomínat jeho památku na nádvoří pražského Karolina a u památníku na Václavském náměstí.
Dnes bude otevřeno nádvoří Karolina, kde se nachází rektorát Univerzity Karlovy, známé jako Husův dvorek. Zástupci akademické obce, studenti a veřejnost se sejdou, aby uctili památku Jana Palacha, jehož ostatky byly vystaveny v rakvi na tomto místě.
Taktéž politici, zástupci akademické obce, představitelé města Prahy a pamětníci se také sejdou u památníku pod Národním muzeem, kde Palach provedl svůj protestní čin. Lidé se shromáždí i u hrobu Jana Palacha na Olšanských hřbitovech a u pamětní desky na Filozofické fakultě, kde pečlivě studoval.
Jan Palach chtěl svým činem probudit národ z rezignace a podnítit ho k odporu proti nastupující normalizaci. Další student, Jan Zajíc, pak následoval Palacha a upálil se na protest proti normalizaci 25. února 1969, nedaleko místa, kde právě Palach provedl svůj čin jako první.
I přes mlčení komunistického režimu si lidé velmi dobře pamatovali jejich odvážné činy, které si připomínají dodnes. Přestože byly tyto události téměř 20 let utajeny, pietní akt k dvacátému výročí Palachovy smrti v lednu 1989 se stal nejsilnějším protestem proti režimu.
Lidé pak konečně odvážně vyjádřili svou nespokojenost, a riskovali tak tvrdý zásah ze strany bezpečnostních sil. Tato nečekaná intenzita protestů ale překvapila jak vládnoucí politiky, tak opozici. O několik měsíců později totalitní režim padl a památka na Palacha a Zajíce mohla být po listopadu 1989 svobodně připomínána. V Česku se od roku 2014 stává 16. leden významným dnem. Čest legendám a těmto hrdinům obzvlášť. Bez nich by dnes nebylo Česko tam, kde je.
Zdroj: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy