Vědci náhodou objevili v lidském těle zcela nový orgán. Schovává se v hlavě
09/10/2024 10:27 Martina Šedá
Novinky Foto: Profimedia Ačkoliv bychom si mohli myslet, že už víme o svém těle vše, zdaleka tomu tak není. Máme 206 kostí, srdce, mozek, krev a svaly. Po staletích studií by se dalo očekávat, že uvnitř našeho těla už nejsou žádná tajemství. O to větší šok nastal, když vědci objevili úplně nový orgán.
K nečekanému průlomu došlo v nizozemském onkologickém institutu, kde tým vědců ve skutečnosti nehledal nic nového. Ve své snaze zkoumat rakovinu prostaty narazili na něco, co nečekali - zcela nový orgán. Ačkoliv by se dalo předpokládat, že tento nový orgán bude souviset s prostatou, pravda je, že se nachází na úplně jiném místě, přímo pod obličejem.
Tým vědců při svém výzkumu prováděl CT a PET skeny pacientů, kterým byla injekčně podána radioaktivní glukóza, jež na skenech pomáhá odhalovat nádory. Na jednom z těchto snímků však vědci zpozorovali dvě jasně zářící oblasti uvnitř hlav. Tyto oblasti se nacházely v místě, které se dosud považovalo za prázdné, pokud jde o velké struktury.
Po dalším zkoumání vědci objevili zcela nový set slinných žláz, které se dosud skrývaly za nosem, v prostoru, kde se nosní dutina setkává s hrdlem. Tento objev byl natolik překvapivý, že vědci museli opakovaně ověřovat své výsledky, než došli k závěru, že jde skutečně o neznámý orgán. Nové žlázy byly pojmenovány jako „tubární slinné žlázy“ a jejich funkcí je zvlhčovat a lubrikovat oblast hrdla za nosem a ústy.
Dr. Wouter Vogel, radiační onkolog z nizozemského onkologického institutu, vysvětlil, proč se tento orgán až dosud vyhýbal pozornosti vědců. „Lidé mají tři velké sety slinných žláz, ale ne na tomto místě,“ uvedl Vogel, jehož slova citoval web Unilad. „Dosud jsme věděli pouze o mikroskopicky malých slinných žlázách v nosohltanu, které jsou rovnoměrně rozloženy v této oblasti. Představte si naše překvapení, když jsme objevili tyto velké žlázy.“
Důvodem, proč tubární slinné žlázy zůstaly tak dlouho neobjeveny, je podle Dr. Vogela především potřeba velmi citlivých zobrazovacích metod, aby bylo možné tyto struktury spatřit. Navíc jsou žlázy umístěny v těžko přístupném místě, což jejich detekci ještě více komplikovalo.
Tento náhodný objev není jen vědeckou zajímavostí, ale může mít také významné praktické dopady na léčbu pacientů s rakovinou. Vědci nyní věří, že komplikace spojené s radioterapií v oblasti hlavy a krku, které často vedou k vysychání úst a dalším problémům, mohou souviset s těmito nově objevenými žlázami. Díky jejich ochraně by pacienti mohli po ozařování zažívat méně vedlejších účinků.
Objev tubárních slinných žláz je tak dalším důkazem toho, že i když si myslíme, že už o lidském těle víme vše, stále existují tajemství, která čekají na svá odhalení.
Zdroj: Wouter Vogel, Radiation oncologist NKI