Sociální sítě jako nebezpečná hra: Dívka si při živém vysílání podřezala ruce
23/10/2024 12:59 Martina Šedá
Společnost Foto: Shutterstock Sociální sítě se staly místem, kde jsou někteří lidé ochotni riskovat svůj vlastní život pro slávu a uznání. V honbě za sledovaností se mnozí zapojují do nebezpečných výzev a trendů, které mohou mít fatální následky.
Vzorným příkladem je případ dívky Lucie Pouzarové, která během živého vysílání na Instagramu, zjevně v podnapilém stavu, pořezala své ruce. Podle odborníků jde často o volání po pozornosti, ale může to mít i hlubší psychologické důvody.
Sebepoškozování jako prostředek k získání lítosti
Podle psychiatra Miroslava Skačániho takové chování může být motivováno touhou získat lítost a pozornost od sledujících. Sebepoškozování na veřejnosti, zvláště na sociálních sítích, je dnes bohužel častým jevem. „Lidé se často chtějí zviditelnit, ukázat, že trpí, a tak upoutat pozornost. Může to vycházet z pocitů méněcennosti nebo nedostatečné pozornosti v běžném životě,“ vysvětlil pro redakci Antiyoutuber Skačáni.
V případě Lucie Pouzarové šlo o znepokojivý moment, kdy během svého streamu ukázala sledujícím krev a tržné rány na rukou. Její chování vyvolalo šok mezi sledujícími a jeden z nich dokonce zavolal policii, která k ní dorazila ještě během vysílání. „Vy m*dky, už jsou tady policajti. Jste normální?“ reagovala naštvaně, když si uvědomila, že jsou u ní muži zákona.
Nebezpečné trendy a vliv na děti
Podle Skačániho není Pouzarové případ ojedinělý. Sociální sítě se staly platformou, kde se lidé snaží zalíbit ostatním tím, že riskují vlastní zdraví či život. Nedávno například v Praze přišel o život muž, který při plnění výzvy na TikToku vypadl z okna. „Jde především o lidi, kteří se chtějí začlenit do davu a získat uznání. Někdy jim však nedochází, jaké mohou být následky jejich činů,“ komentuje psychiatr.
Sociální sítě představují hrozbu nejen pro aktéry samotné, ale i pro diváky, zejména pro mladé lidi. „Čím je člověk mladší a méně zralý, tím snadněji je ovlivnitelný. Mladí lidé mají silnou touhu vyniknout a stát se něčím výjimečným, a to i za cenu nebezpečí,“ varuje Skačáni. Zejména děti mohou být takovým chováním snadno inspirovány a následně je napodobovat.
Dopad na psychické zdraví
Sociální sítě jsou plné takovýchto nebezpečných obsahů, a to může mít vliv nejen na psychické zdraví diváků, ale i na psychiku samotných tvůrců. Psychiatři varují, že podobné chování může mít kořeny v hlubších psychických problémech, které by měly být řešeny odbornou péčí. Sebepoškozování nebo nebezpečné výzvy by neměly být brány na lehkou váhu, protože mohou vést k vážným fyzickým i psychickým následkům.
Zdroj: Autorský text, Antiyoutuber