„Nejsem skutečný!“ Jim Carrey šokuje tvrzením, že jeho život byla pouhá role
08/10/2024 06:16 František Novák
Společnost Foto: Road movie Jim Carrey šokoval fanoušky tvrzením, že jeho pravé já neexistuje. Podle herce je i jeho vlastní osobnost jen jednou z mnoha rolí, které vytvořil.
Jim Carrey, který se stal legendou nejen díky svým komediálním, ale i dramatickým výkonům, šokoval svou otevřenou zpovědí o tom, že se sám vnímá spíše jako postavu než jako skutečného člověka. V rozhovoru na filmovém festivalu v Torontu vysvětlil: „Jim Carrey neexistuje, jsou to jen role, které jsem hrál, včetně samotného ‚Jima Carreyho‘.“ Tímto tvrzením vyvolal vlnu spekulací o tom, jak hluboce ovlivnila jeho kariéra jeho vlastní identitu.
Herec, jenž letos v lednu oslavil 62. narozeniny, se stal populárním nejen díky postavám jako Ace Ventura, Grinch nebo Bruce Nolan, ale i pro svůj hluboký zájem o filozofii a hledání smyslu života. Podle Carreyho byla jeho osobnost po většinu kariéry pouhou konstrukcí. „Jim Carrey byl postava, kterou jsem vytvořil pro lidi, aby se mohli cítit svobodně,“ přiznal s odkazem na své nejznámější role.
V dalším rozhovoru během New York Fashion Weeku herec vyjádřil podobný pocit: „Neexistuje žádné já. Jsou to jen věci, které se dějí. A to je dobrá zpráva,“ uvedl tehdy, čímž zdůraznil, že lidská existence, jak ji známe, je spíše iluzí. Vysvětlil, že sláva a úspěch mu umožnily pochopit, že jeho „osobnost“ byla jen souborem různých myšlenek a společenských nálepek. „Někdo mi dal jméno, náboženství, národnost a já to všechno složil dohromady, abych vytvořil osobnost. Ale nic z toho ve skutečnosti neexistuje,“ řekl.
Deprese byla dalším důležitým tématem, kterého se Carrey dotkl. V rozhovoru prohlásil, že deprese je reakcí těla na neudržitelný tlak „hry na roli“. „Deprese je způsob, jakým tělo říká 'Dost! Už nechci hrát tuhle postavu, nechci být tím avatarem, kterého jsi vytvořil,“ vysvětlil.
Carrey, jenž se v posledních letech postupně vzdaluje světu Hollywoodu, také dodal, že sláva a úspěch mu umožnily pochopit, že nakonec ani ten „Jim Carrey“, kterého svět obdivuje, není skutečný. „Stal jsem se slavným, abych mohl slávu opustit. A to se děje, ale beze mě. Nejsem toho součástí.“
Carreyho pohled na vlastní identitu a na povahu existence se odlišuje od běžného pojetí a posouvá ho do roviny filozofické reflexe. I přesto zůstává pro své fanoušky ikonou a zdrojem inspirace. Otázkou zůstává, do jaké míry se s tímto neexistujícím ‚Jimem Carreym‘ svět dokáže ztotožnit.