NASA se zaměřuje na možnost mimozemského života pod povrchem Marsu: Tam bychom měli hledat, říká vědec

11/11/2024 09:35 Martina Šedá
NASA se zaměřuje na možnost mimozemského života pod povrchem Marsu: Tam bychom měli hledat, říká vědec Foto: Profimedia

Nový výzkum NASA naznačuje, že hledání života ve vesmíru by mohlo být blíže, než si myslíme – přímo pod povrchem Marsu. Studie Jet Propulsion Laboratory (JPL) upozorňuje na potenciál ledových vrstev na Marsu jako místa, kde by mohly přežívat mikroby.

Mars a otázka života

Planeta Mars byla po desetiletí předmětem vědeckého zkoumání a hypotéz o možném mimozemském životě. Hollywood vytvořil řadu filmů a seriálů, které představují různé podoby života, ale vědci se nyní soustředí na skutečné možnosti existence malých forem života na této planetě.

Nová studie vedená Adityou Khullerem z JPL NASA zdůrazňuje, že pokud máme najít život ve vesmíru, jedním z nejdostupnějších míst, kam bychom se měli podívat, jsou ledové vrstvy na Marsu. „Pokud se snažíme najít život kdekoli ve vesmíru dnes, ledové expozice na Marsu jsou pravděpodobně jedním z nejdostupnějších míst, kam bychom se měli zaměřit,“ uvedl Khuller.

Dva typy ledu

Mars je dlouhodobě známý tím, že obsahuje vodu ve formě ledu – a to ve dvou druzích: led z vody a led z oxidu uhličitého. Khullerův výzkum se zaměřil na vodní led, který vznikl během série ledových věků na Marsu před miliony let, kdy na povrch planety dopadal sníh smíšený s prachem. Tento sníh se následně zapekl do ledu a zůstal pokrytý tmavým prachem, který má schopnost absorbovat více slunečního světla.

Teorie vědců je, že tento proces by mohl zahřívat led až několik metrů pod povrchem, což by mohlo vytvářet podmínky vhodné pro přežití mikroorganismů. Možná právě pod tímto ledem přežívají mikroby, které mohou využívat fotosyntézu k životu.

Paralela s pozemskými ekosystémy

Podobné vodní útvary na Zemi, například podzemní jezera nebo kapsy uvnitř ledovců, hostí život ve formě hub, řas a mikroorganismů, jako jsou sinice. Tato místa představují důkaz, že život může přežít i v extrémních podmínkách, což dává vědcům naději, že podobné mikroby by mohly existovat i na Marsu.

„Hustý sníh a led mohou tát zevnitř směrem ven a umožnit pronikání slunečního světla, což je jev, který je běžný na Zemi,“ vysvětluje spoluautor studie Phil Christensen z Arizona State University. To znamená, že i přes suchou a řídkou atmosféru Marsu by mohly vznikat podmínky pro tání pod povrchem ledu, což by mohlo poskytovat prostředí vhodné pro přežití mikroorganismů.

Další krok: laboratorní simulace

Tým nyní plánuje vytvořit simulaci prachového ledu z Marsu v laboratorních podmínkách a testovat jeho chování, aby zjistil, zda by teoretické možnosti mohly být skutečností. Tímto způsobem bychom mohli lépe pochopit, jak by takový ledový ekosystém fungoval na Marsu a zda by mohl být domovem života.

Zdroj: NASA, Unilad