Muž s hrůzou z pohřbení zaživa si nechal do svého hrobu nainstalovat okno
08/11/2024 05:05 Martina Šedá
Společnost Foto: Profimedia Ve strachu z toho, že by mohl být pohřben zaživa, si Timothy Clark Smith navrhl speciální hrob s oknem nad hlavou a dalšími opatřeními, která mu měla umožnit uniknout této děsivé situaci.
Strach z pohřbení zaživa – historie a realita
V 19. století bylo běžné, že lidé trpěli obavou z pohřbení zaživa, tzv. tafefobií. Tato hrůza byla podpořena příběhy o nešťastnících, jejichž rakve byly po letech vykopány s otisky zoufalých škrábanců uvnitř.
Tehdejší medicína ještě nebyla schopna spolehlivě potvrdit smrt, a tak se o osudu zesnulých mnohdy rozhodovalo spíše odhadem než přesnými metodami. Resuscitační techniky byly nové a defibrilátor spatřil světlo světa až koncem 19. století.
Hrob s oknem a zvonkem – neobvyklé řešení jednoho lékaře
Timothy Clark Smith, lékař žijící v 19. století v USA, se rozhodl, že podobné riziko nechce podstoupit. Nechal si navrhnout speciální hrob, který měl okno umístěné přímo nad jeho hlavou.
Tento „průzor“ měl sloužit k upoutání pozornosti kolemjdoucích, pokud by se náhodou probudil. Aby zvýšil své šance na záchranu, Smith připojil ke své ruce zvonek, jehož zvuk by měl upozornit na to, že je naživu.
Dalším důmyslným prvkem jeho hrobu byla dýchací trubice, která mu měla zajistit přísun čerstvého vzduchu během čekání na záchranu.
Hrob dnes a morbidní zvědavost návštěvníků
Pokud chcete vidět Smithův hrob na vlastní oči, stále ho najdete na hřbitově v New Haven ve Vermontu. Přestože by mnozí očekávali pohled na jeho lebku skrze okno, vlhkost a rozkladný proces způsobil, že sklo je dnes zcela zamlžené.
Tento unikátní příklad strachu z pohřbení zaživa připomíná, jak daleko jsme pokročili v medicíně a jak velké obavy mohly ovlivnit lidské osudy v minulosti.
Zdroj: YouTube Zack D. Films