Imane Khelif je a byla vždy žena, postavil se Alžírský výbor za boxerku. Ta podává hromadné žaloby
09/11/2024 06:39 Martina Šedá
Společnost Foto: Top Rank V posledních dnech se svět znovu zahleděl na alžírskou olympijskou vítězku Imane Khelif. Důvodem není její sportovní úspěch, ale údajná lékařská zpráva, která má dokazovat, že je mužem. Skandál se rychle šíří a vyvolává otázky o pravdě, manipulaci i spravedlnosti v ženském sportu.
Kde končí fakta a začínají spekulace?
Zpráva, která měla otřást sportovním světem, pochází z kanadského serveru Reduxx. Tento web zveřejnil informace o údajném deficitu 5-alfa reduktázy u Khelif, což by mělo znamenat, že je biologicky mužem. Podle údajného dokumentu, jehož autentičnost však žádné seriózní médium nepotvrdilo, měla Khelif mít mužské chromozomy XY, absenci dělohy a další znaky mužského pohlaví.
Načasování zveřejnění zprávy vzbudilo podezření, protože přišla těsně před americkými prezidentskými volbami. Někteří považují tuto aféru za cílenou manipulaci, která měla podpořit jisté politické zájmy. Donald Trump Khelif v minulosti označil za symbol „zvrácenosti dnešní doby“, což celou situaci jen více rozdmýchalo.
Osobnosti ve víru skandálu
Bouřlivé reakce přišly rychle. Češka Martina Navrátilová se k situaci vyjádřila nekompromisně: „Když vidím, jak se ženy, které celý život tvrdě dřely, musí podrobit takové frašce, je mi z toho zle. Khelif buď musí prokázat, že je žena, nebo její vítězství nemají žádnou hodnotu.“ Podobný názor zastává i známý britský novinář Piers Morgan, který volá po odebrání jejích medailí: „Ženský sport nesmí být zneužíván. Pokud existuje sebemenší pochybnost, musí být řešena.“
Naproti tomu řada osobností, včetně feministické aktivistky Lucie Greenové, varuje před přílišným moralizováním a lynčem. „Jde o zdraví a život jednoho člověka. Kdo jsme, abychom bez důkazů rozhodovali o něčím životě a kariéře?“ ptá se.
Lékařská etika v ohrožení
Na scéně se objevil také francouzský endokrinolog Jacques Young, jehož jméno bylo zmíněno v uniklém dokumentu. Young se ostře ohradil proti tomu, že by se podílel na podobné zprávě, a označil celou věc za podvod. „Nemohu tolerovat zneužití mého jména a falešné výroky, které mi jsou připisovány,“ uvedl pro německou stanici DW. Spolu s kolegou Soumayou Fedalasem potvrdili, že z lékařského hlediska vnímají Khelif jako ženu. Podle nich je nutné respektovat komplexnost zdravotních podmínek a jednat s citlivostí.
Média a politické hrátky
Skandál kolem Imane Khelif poukazuje na hlubší problém – zneužívání sportu pro politické a mediální účely. Některá média ochotně šíří neověřené informace, zatímco jiná varují před jejich neblahými dopady na život sportovkyně. V době, kdy se ženský sport potýká s otázkami týkajícími se genderové identity, přichází tento případ jako oheň na suchou trávu.
Kam dál?
Mezinárodní olympijský výbor se rozhodl nereagovat na „neověřené spekulace“ a Imane Khelif se údajně chystá bránit právní cestou. Podporu jí vyjádřil Ažírský olympijský výbor, který v prohlášení označil útoky za nepravdivé a poškozující její jméno i celou zemi. „Není fér, aby jediný článek zpochybnil roky tvrdé práce a oběti,“ uvedl mluvčí výboru.
Zdroj: Reduxx, sociální sítě Piers Morgan, Canal DW